Конспект уроку на тему
«Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, я, ю, є»
Мета:
□ навчальна: поглибити
знання учнів про позначення м'якості приголосних на письмі; формувати
загальнопізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в
текстах; удосконалювати орфоепічні вміння;
□ розвивальна: розвивати
орфографічне чуття, мовленнєві навички, пам'ять, увагу, логічне мислення,
пам’ять, вміння висловлювати власні думки; розвивати аналітичні вміння;
□ виховна: виховувати
культуру спілкування, повагу до старших.
Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, фразеологія,
синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: мова, література, усна народна
творчість.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок-практикум.
Методи і прийоми: робота у групах, слово вчителя,
робота з підручником, робота з картками, самостійна робота, практична робота,
гра «Придумай слово», рефлексія.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал,
різнокольорові сигнальні картки, таблиця «Самооцінювання».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти з допомогою вчителя утворюють
три групи і сідають навколо столів.
Слово вчителя.
Доброго дня, діти! Сьогодні наш урок
пройде у незвичайній формі. Ви поділені на 3 групи і будете працювати не кожен
сам на себе, а на свою групу. У процесі роботи ви будете змінювати свої групи.
Щоб наш урок пройшов цікаво та пізнавально, вам потрібно бути уважними та
організованими. Усі завдання, які ви виконуєте ви записуєте у свої зошити.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Тема нашого уроку «Позначення
м’якості приголосних на письмі». З допомогою яких літер відбувається
пом’якшення приголосних на письмі – про це ми дізнаємось у подальшій роботі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя.
Кожна група отримує індивідуальне
завдання. Протягом 5 хвилин ви обговорюєте у своїх групках новий матеріал. Ви
маєте настільки добре володіти матеріалом, щоб розповісти його іншим групкам.
Працюєте тихо, щоб не заважати іншим.
Завдання для груп роздаються на
картках.
1.Робота з картками.
Картка 1. Звукове значення літер я, ю, є, ї, ь
В українській мові м’якість приголосних на письмі
позначають:
1) літерою ь (м’який
знак): січень, льодовий;
2) літерами є, ю, я, коли вони
стоять після м’якого приголосного: синє, люди, пісня;
3) літерою і: ліс, сірий.
! Літери ь, і, я, ю, є можуть
передавати на письмі м’якість відразу двох приголосних звуків:
кузня [к у з' н' а ], честь [ч е с' т' ].
Картка 2. М’які та пом’якшені приголосні звуки
Приголосні звуки бувають тверді й м’які. У звуковому
записі на м’якість приголосного звука вказує скісна риска [ ' ] після літери: синь [с и
н' ], сіль [с' і л' ], на
пом’якшеність – вказує знак [ ’ ]: вік [в’ і к ]. М’який
знак у звуковому записі не вживається.
Деякі приголосні утворюють пари: [д] – [д' ], [т] – [т' ], [з]
– [з' ], [с] – [с' ], [дз]
– [дз' ], [ц] – [ц' ], [н]
– [н' ], [л] – [л' ], [р]
– [р' ].
Не мають пар м’яких такі приголосні: губні
[б],[п],[в],[м],[ф], шиплячі [ж],[ч],[ш],[дж]. Вони лише трохи
пом’якшуються: [б’ік], [облич’:я].
Приголосні [г], [ґ], [к], [х] завжди тверді. Пом’
якшуються вони лише перед голосним [і]: [г’ і р к о ], [к’ і т ].
Приголосний [й] завжди м’який.
Картка 3. Позначення м’якості приголосних на письмі
літерами ь, і, я, ю, є
Літери я, ю, є можуть
позначати по два звуки:
я – [й а]: яр [й а р], олія [о л ’і й а];
ю – [й у]: юнак [й у н а к ], співаю [с п’ і в а й у ];
є – [й е]: єдиний [й е д и н и й ], моє [м
о є ].
Літери я, ю, є можуть
позначати на письмі голосні звуки [а], [у], [е], що стоять після м’яких
приголосних.
Наприклад: маля [м а л' я], людина [л' у д и н а ],синє [с и н' е].
Якщо літери я, ю, є позначають
на письмі м’якість подовженого приголосного (його передано подвоєними
літерами), то звукописом слово передаємо так: волосся [в о л о с': а].
(5 – 7 хв групи працюють).
2. Слово вчителя.
Ваш час завершився. Думаю, ви помітили, що на столі
знаходяться картки різного кольору. Перший стіл – червона картка, другий –
зелена, третій – синя.
Кожному з вас я роздаю картки таких кольорів. Кому
якого кольору випала картка, той пересідає за стіл з карткою такого ж кольору.
(Учні утворюють нові групи за кольорами карток).
У нас утворилось три нових групи. У кожній групі
є учні з 3-х різних груп. Вам потрібно поділитись інформацією, яку ви
опрацьовували у попередніх групах.
(учні обмінюються інформацією приблизно 5 хв).
3. Слово вчителя.
Оберіть у кожній групці спікера –
учня, який представлятиме свою групу. Кожній групі я задаю питання, ви якомога
повніше відповідаєте на нього. Учні з групи можуть доповнити відповідь свого
спікера.
4. Опитування за запитаннями.
1.В українській мові м’якість
приголосних на письмі позначають літерами… (я, ю, є, і, ь).
2. Літери я, ю, є можуть позначати
по два звуки, яких саме? (я – [й а] , ю – [й у], є – [й
е]).
3. Коли літери я, ю, є можуть
позначати на письмі голосні звуки і які? (Літери я, ю, є можуть
позначати на письмі голосні звуки [а], [у], [е], що стоять після м’яких
приголосних).
4. Як у звуковому записі позначаємо
м’якість та пом’якшення приголосних? (М’якість – скісна риска [' ],
пом’якшеність – знак [’] ).
5. Чи вживається м’який знак у
звуковому записі? (Ні).
6. Чи можуть літери ь, і, я, ю, є
передавати на письмі м’якість відразу двох приголосних. Відповідь проілюструйте
на прикладах (Так).
Фізкультхвилинка з орфографічним
завданням
Інструкція: учитель читає
вірш, учні виконують рухи. Після прочитання кожного рядка, після виконання
рухів, учні мають плеснути в долоні стільки разів, скільки слів зі знаком
м’якшення було в рядку.
Встаньте, діти,
посміхніться.
Землі нашій
поклоніться.
І до сонця
потягніться.
В різні боки
нахиліться,
Веретеном
покрутіться.
Раз присядьте, два
присядьте
І за парти тихо
сядьте.
ІV. Формування знань, умінь та
навичок
1. Робота з підручником.
Виконання вправи 343, 344 (письмово).
Словниковий диктант.
Горобець, вогонь, сьомий, льон, повінь, сільський,
люди, третє, ліхтар, камінчик, кузня, пісня.
2. Самостійна робота.
Завдання: прочитати текст. Виписати
слова з м’якими приголосними, підкреслити орфограми. Біля дошки виконати
фонетичний розбір виділеного слова.
(Учням роздаються тексти на картках).
Група 1.
Недалеко од Керелівки стоїть маленьке село Комарівка.
Дорога в село йде з такої крутої гори, що, їдучи, треба вставать з воза, щоб не перекинутись. Під самою горою блищить ставок.
Коло ставка гребля, обсаджена вербами.
Група 2.
В кінці греблі стоїть млин з чорними колесами.
Вода ллється на колеса зверху, обливає їх білою
піною і падає довгими пасмами в глибоку долину. Кругом ставка ростуть старі
садки. Уся Комарівка зовсім потонула в садках.
Група 3.
Ніде не видко ні хат, ні повіток. Тільки синій дим з
виводів над зеленим морем показує на ті місця, де стоять хати. Густе
гілля позвішувалось з тинів на улиці й зовсім
позакривало хати. Розложисті яблуні – густі, як руно.
(Зачитування виконаного
завдання. Біля дошки від кожної групи працює учень над фонетичним розбором
слова).
4. Гра «Знайди зайве слово» 1. Тінь, сіль, тік, хміль; 2.
Дитя, моя, сім’я, надія; 3. Льон, сльоза, підйом; 4. Земля, доля, воля, поле.
3. Гра «Придумай слова».
Групам потрібно записати по 5 слів, в яких:
Група 1 – м’якість передається ь;
Група 2 – м’якість передається і;
Група 3 – м’якість передається я, ю, є.
(Зачитування групами слів).
4. Практична робота.
Завдання: записати слова з м’якими приголосними у 3
колонки. І-ша колонка – м’якість передається ь, ІІ-га колонка - м’якість
передається і, ІІІ-тя колонка – я, ю, є.
Брунька, білий, безодня, учень, близнята, березень,
вечеря, довідка, життєвий, люк, жаль, літній, побачення.
Групи зачитують по порядку
колонки зі словами.
V. Підбиття підсумків уроків
Діти, сподіваюсь урок пройшов для вас цікаво і ви
дізнались чимало нового. А зараз пропоную вам оцінити себе самостійно та знання
здобуті на уроці.
1. Робота з табличкою «Самооцінювання».
2. Рефлексія.
·
Чи
сподобався вам урок?
·
Що нового ви
довідалися?
·
Що вас
найбільше зацікавило, здивувало?
V. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар