субота, 6 грудня 2014 р.

Мало любити свій край,
його треба ще й знати

     Темі «Інноваційні технології активного та інтерактивного навчання як чинник зміцнення п’яти наскрізних компетентностей освіти» був присвячений черговий семінар учителів української мови і літератури та світової літератури Ходорівсько-Бортниківського округу, який відбувся 10 квітня 2013 р. на базі Вербицької ЗОШ І-ІІст. Його організатори – М. Б. Підгайна та Г. С. Грицків.
     Теплий сонячний весняний день. Дорога із села Вербиці Жидачівського району пролягає до міста Рогатина, що на Івано-Франківщині. Тут усіх чекає надзвичайно приємна зустріч із екскурсоводом п. Марією у музеї-церкві Святого Духа. Як і кожну добру справу, учасники семінару розпочали свою роботу із Божого благословення. Надзвичайно цікаві факти про одну із найдавніших пам’яток галицької школи дерев’яної архітектури 16 ст. викликали у присутніх великі захоплення. Вражає декоративно оздоблений іконостас, створений на кошти рогатинського братства у 1650 р., -- перлина українського мистецтва середини 17 ст., окраса церкви. У теперішній час церква Святого Духа в Рогатині є пам’яткою-музеєм художнього профілю і має офіційну назву “ Музей-пам’ятка дерев’яної архітектури і живопису 16-19 ст.
     А згідно із переказами, на початку 16 ст. Настя Лісовська, майбутня правителька Османської імперії Роксолана, часто приходила молитися до церкви Святого Духа, адже тут священиком був її батько.
     Пам’ять про нашу славетну землячку живе у серці кожного мешканця Рогатинщини. У цьому ми переконалися, відвідавши Рогатинський художньо-краєзнавчий музей і оглянувши експозиції, присвячені Роксолані. Ознайомилися із репродукціями її прижиттєвих портретів та її чоловіка султана Сулеймана Пишного, документами і фотоматеріалами з життя Насті – однієї із найвпливовіших жінок свого часу. Зі слів екскурсовода п. Степана дізналися, що музей було створено у 2003 р. у приміщенні відновленої садиби Миколи Угрина-Безгрішного – відомого прозаїка, поета, драматурга, видавця, фотографа, педагога, а також активного учасника національно-визвольних змагань та громадського діяча.
     Скільки душевної радості, духовного піднесення дарують зустрічі із творчими людьми! Незабутньою для усіх присутніх була зустріч із місцевим поетом Михайлом Окрепким, автором книги «Край Роксолани –Опілля кохане». Із вуст цієї простої, щирої і скромної людини линули поетичні рядки  збірки про Роксолану, написані на честь відкриття пам’ятника і 800-річчя міста,  гімн Рогатина, інші поезії. Про життєвий і творчий шлях п. Михайла розповіла директор музею п. Тетяна, яка гостинно нас запросила.
     На зворотній дорозі ми не могли минути населений пункт із мальовничою назвою Вербиця. «Тут ласка щастям стелиться Благоговонно, мов олтар, Село святеє Вербиця У полум’ї стожар… Церковця, мов царівонька, Гостинно всіх зове».
     У своїх щоденних клопотах людина часто шукає підтримки і розради у Божій допомозі, у молитвах. А випрошуючи у Бога ласки, не забуваймо подякувати йому за все. Про це нагадав нам настоятель храму св. Архангела Михаїла села Вербиці о. Богдан Савків. Відслуживши Молебень перед усім відомим чудотворним образом-іконою Вербицької Пресвятої Богородиці і уділивши присутнім тайну миропомазання, о. Богдан поблагословив усіх.
     Переступаємо поріг Вербицької школи. Місцем духовного єднання у молитві учнів та їх наставників є шкільна капличка. Облаштована вона руками о. Богдана, дітей, учителів та батьків. У затишному коридорі – виставка учнівських робіт. Просторі, гарно обладнані класи.
      У такій доброзичливій обстановці провели засідання «круглого столу». Доповідь на тему, в рамках якої проходив семінар, підготувала М. Б. Підгайна, вчитель української мови і літератури. Були розглянуті питання сфер виявлення 5-ти компетентностей (вміння вчитися, здоров’язберігаючої, загальнокультурної, соціально-трудової та інформаційної); видів діяльності в межах компетентності, а також виділили навчальні предмети, через які в основному формується компетентність. Учасники семінару переглянули презентацію «Роксолана – славна дочка України»  учителя української мови і літератури та світової літератури Г.С. Грицків, яка також представила інформацію «10 найвідоміших жінок України» і підбірку матеріалів «На літературній карті Львівщини. Львів очима зарубіжних письменників».
     На добру згадку про перебування у чудових і пам’ятних місцях нашого краю та зустрічі із талановитими людьми залишаться світлини.




М. С. Ганущак, 
учитель української мови та літератури 
Вовчатицької ЗОШ І-ІІ ст.
(Допис в газету Новий час", 24 травня 2013р.)

Немає коментарів:

Дописати коментар