середа, 25 грудня 2019 р.

Спрощення в групах приголосних. Тренувальні вправи


Тема: Спрощення в групах приголосних. Тренувальні вправи
Мета: досягти усвідомлення учнями такого мовного явища, як спрощення в групах приголосних, та забезпечити їх засвоєння; розвивати навички, удосконалювати знання і вміння правильного написання слів, в яких відбувається спрощення; визначати орфограму «Спрощення в групах приголосних»;
розвивати усне і писемне мовлення, зорову та слухову пам’ять, вміння аналізувати і порівнювати, аналітичне мислення, пізнавальну самостійність;  
виховувати інтерес до рідної мови.
Очікувані результати: учні розпізнають у словах і словосполученнях явище спрощення; вимовляють приголосні звуки відповідно до орфоепічних норм; правильно пишуть й обґрунтовують слова з вивченими орфограмами, вживають їх у мовленні
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: О. П. Глазова, Українська мова. 5 клас: Підручн. для закладів загальної середньої освіти. – К.: Освіта. 2018, словник іншомовних слів, таблиці, дидактичний матеріал
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
§  Бесіда за питаннями:
§  Який розділ мовознавства вивчає звуковий склад мови? (Фонетика)
§  З якими іншими розділами мовознавства тісно пов’язана фонетика? (Орфографія, графіка, орфоепія)
ІV. Закріплення отриманих знань і формування навичок і вмінь
Виконання вправ
Словниковий диктант
Захисний, блиснути, гігантський, проїзний, благовісний, шістсот, пісний, пестливий, зап’ястний, об’їзний, президентський, умисний, серце, пізній, учасник, персня.
Робота біля дошки.
Від поданих слів утворити прикметники. Назвати групи приголосних, у яких відбулося спрощення.
Виїздити, тиждень, честь, радість, щастя, користь.
Вибірково-розподільний диктант
Запишіть слова в дві колонки: в першу ті, в яких є спрощення приголосних, в другу – в яких його немає.
Безшелес…но, корис…но, шіс…надцять, заздріс…ний, безжаліс…ний, хвас…ливий, улес…ливий, віс…ник, виїз…ний, капос…ний, звіс…но, облас…ний, аванпос…ний, зліс…ний, балас…ний, перехрест…ний, якіс…ний, доблес…ний, форпос…ний, хворос…няк.
Фізкультхвилинка
Добрий день, сонце!
Добрий день, рідна земля!
Добрий день, друзі!
Добрий день, я!
Робота в парах (на дружбу: в зошиті все може бути однаковим, крім почерку)


Робота з листами контролю.
                                        Листок контролю
1. Доберіть із довідки до іменників тільки ті прикметники, у яких  відбувається спрощення. Виконайте завдання так, щоб прикметники не повторювалися.
 Праця, план, товар, хлопець, поїзд, звістка, центр, вчинок.
       Довідка: Щас…ливий, радіс…ний, шіс…надцять, річний, облас…ний, безкорис…ливий, тиж…невий, чес…ний, хвас…ливий, швидкіс…ний, якіс…ний.
2.  Гра „Третє зайве”
   Запишіть „зайві” слова
1.     Кіс…лявий, доблес…ний, радіс…ний.
2.      Захис…ний, зап’яс…ний, заздріс…ний.
3.     Ціліс…ний, хвас…ливий, тиж…невий.
4.     Проїз…ний, корис…ний, хворос…няк.
3.  Гра „ Коректор ”
Знайти і пояснити, у яких словах допущено помилки.
Совістний, доблесний, областний, радісний, шістнадцять, хрустнути, шістсот, баластний, проїздний.
4. Відгадай, яке слово ”  
Скласти і прочитати слова , що стосуються теми.
Стішост                                          лищасвий     
жиньдет                                         нурустих
ниційсіл                                         персе
лосетіщ
5.Василькові пустощі
     Василько повинен був придумати словосполучення із словами, в яких відбувається спрощення приголосних. Такі слова із словника він виписав, а далі… По телевізору почався цікавий фільм, і Василько, одним оком дивлячись у зошит, а другим телевізор, написав: проїзний вовк, пісний учень, обласні смуги, безжалісний квиток, срібний суд, добросовісний суп, полезахисні змагання, чесний перстень.
6.Математичний тест
У поданих реченнях знайти слова, у яких відбулося спрощення приголосних. Використовуючи умовні арифметичні знаки  ( +  у слові приголосний не випадає,  -  у слові приголосний випадає), записати відповіді.

1.     На крилах радісних вітрів спадає листя яворів.
2.     Минув мені рік шістнадцятий, сімнадцятий починає.
3.     Ллє небо жовтня запізнілі сльози.
4.     Ой про нашу чесну справу буде мир гриміти.
5.     Ранні пташки зеренце гають, а пізні – сльози ллють.
6.     Де велика рада, там пісний борщ.
7.     Он на стрункій та високій осині листя пестливо тремтить.
8.     Чесне діло роби сміло.
9.     Хвастливий хлопець ніколи не стане гарним парубком.
10. Вередлива коза дуже вовкові корисна.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу
Мікрофон
§  Що називається спрощенням?
§  У яких групах приголосних відбувається спрощення?
§  У яких словах не відбувається спрощення?
§  Назвіть слова, в яких спрощення відбувається лише у вимові.
VІІ. Підсумки уроку
Рефлексія:
§  З яким настроєм ти завершуєш урок? Намалюй відповідний смайлик наприкінці класної роботи.
§  Чи сподобався тобі урок?
§  Що було найскладніше?
§  Як ти оцінюєш здобуті сьогодні знання?
Заповнення картки „ Самооцінка власної діяльності на уроці ” (заповнює кожен учень)
VІ.  Домашнє завдання.
„ На смак і колір ”
Обери завдання, яке ти бажаєш виконати.
1.     Повторити теоретичний матеріал (с.123-124) Виконати вправу 264.
2.     Повторити теоретичний матеріал. Скласти тести типу „ Четверте зайве ”
3.     Повторити теоретичний матеріал. Скласти розповідь «Як я допомагаю батькам», використовуючи опорні слова (Щодня, щотижня, чесно, корисний, радісний, кожний, тижневий, власний)

4 коментарі: